Rosenhøj modtager 26.000 kr. til fodboldskole

Klubben får flot donation til fodboldskole for udsatte børn
FODBOLD: Forrige søndag blev en festdag for Rosenhøj Boldklub, da klubben blev hædret foran næsten 30.000 tilskuere i Parken, hvor F.C. København tog imod Sønderjyske i Superligaen.
Sammen med Fremad Valby modtog Rosenhøj Boldklub hver sin donation til at realisere et projekt, der løfter foreningslivet i København og omegn. I kamppausen trådte Rosenhøjs børnechef, Daniel Bakhauge, ud på græstæppet for at modtage donationen på vegne af klubben. Sammen med ham var 10-årige Rosa Ella, en af klubbens talentfulde unge spillere, som repræsenterer den udvikling, som Rosenhøj Boldklub har gennemgået i de seneste år, ikke mindst på pigesiden.
– Det er en fantastisk oplevelse at blive anerkendt på denne måde. Vi er meget taknemmelige for F.C. Københavns støtte, som vil gøre det muligt for os at give udsatte børn en oplevelse, de ellers ikke ville have haft adgang til, sagde Daniel Bakhauge efter ceremonien.
Med donationen planlægger Rosenhøj Boldklub at afholde en gratis fodboldskole til sommer for børn fra økonomisk pressede familier eller med behov for et trygt frirum. Skolen bliver åben for alle børn i Hvidovre Kommune, uanset om de er medlemmer af en fodboldklub eller ej. Fodboldskolen vil blive afholdt på klubbens anlæg, hvor dedikerede trænere vil sikre, at alle deltagere får en uge fyldt med leg, udvikling og fællesskab.
Vigtigst af alt vil der være fokus på at skabe et inkluderende miljø, hvor alle børn føler sig velkomne og trygge. Ifølge Rosenhøj Boldklub vil fodboldskolen ikke kun være en sportslig aktivitet, men også en mulighed for børnene til at skabe venskaber, udvikle sociale kompetencer og få uforglemmelige oplevelser. For mange vil det være en sjælden chance for at deltage i organiseret fritidsaktivitet uden økonomiske barrierer.
– Vi tror på, at fodbold kan gøre en forskel, og med denne donation kan vi give endnu flere børn mulighed for at opleve glæden ved sporten, slutter Daniel Bakhauge.