Nyt Avedøre-nederlag trods klar forbedring

1-3 nederlag mod Vanløse II – og forårspremiere med mange nye spillere på lørdag
FODBOLD: Det kunne sagtens være blevet til andet end et 1-3 nederlag for Avedøres nyetablerede Sællandsseriemandskab i weekendens testkamp mod Vanløses serie 1 hold. Avedøres spil var klart i bedring, – især i 2. halvleg så man noget der kan bygges videre på.
Men tilfældigheder og unødvendige fejl førte til et resultat, som kun Vanløse kunne være tilfreds med.
Efter godt et kvarters spil var nytilkomne Malte Wolfgang Sassersen ved at bringe Avedøre i front, men bolden blev sendt lige forbi mål. To minutter senere kiksede en Avedørespiller et spark, og bolden kom til Mads Eslund, som kun kunne sparke ud efter bolden. Uheldigvis endte bolden i eget felt til en modstander lige foran mål, som let kunne score. Mads Eslund spillede ellers en perfekt kamp med mange afleveringer både fremad banen og til medspillere i gode positioner. Eslund kan måske blive den nye general på midtbanen.
Avedøre fik kort efter en dobbeltchance, som ikke gav resultat, og Anas Hassani fik derefter en god mulighed for at bringe balance i regnskabet. Lige efter havde han igen et godt løb mod baglinjen i højre side og fandt bagerst i feltet venstrebacken Lay Ngo Dong, men den nye Avedørespiller fik ikke scoret.
Vanløse fik også deres muligheder. Magnus Erik Tjørved måtte redde Avedøre for en modstanderscoring på stregen; i to omgange, men lige før pausen kom Vanløse på 2-0. Avedøres forsvarere var for passive. Det førte til at behersket skud fra kanten af feltet, og bolden strøg i mål via indersiden af stolpen uden chance for målmand Nicolaj Bugge, der vogtede avedøremålet, da Dennis Clausen var blevet syg.
Bedst i 2. halvleg
Ikke helt retfærdigt, at Vanløse førte med to mål ved pausen. I 2. halvleg var Avedøre bedst, og Malte Wolfgang Sassersen blev spillet fri i dybden, men lobbet over målmanden gik over målet. Derefter kom reduceringen til 1-2 ved indskiftede Jannic Uno Sørensen, som scorede fladt i det lange hjørne. En udligning lå lige om hjørnet, men det gik desværre den anden vej i næstsidste minut. Anfører Anton Holm, han havde ellers spillet en rigtig god kamp, fik en uheldig rolle, da han sendte en aflevering lige i fødderne på en modstander. Avedøres banehalvdel var åben, og det udnyttede Vanløse til at sende bolden forbi den indskiftede ”målmand” Martin Nordentoft, der ellers ikke var med på dagen pga. en skade.
Den næste kamp er turneringskampen ude mod Stenløse på lørdag den 15. marts kl. 13.00.