Vore skoler er langt forud for regeringen

Vore skoler er langt forud for regeringen

Ugens kommentar af Niels Erik Madsen

UGENS KOMMENTAR: Der kan være mange gode takter og ideer i at sikre, at skoleelever ikke har deres mobiler fremme i skoletiden. Men som man kan læse i dagens forsideartikel, så er de lokale skoler i Hvidovre allerede på forkant med situationen.

Skolerne har med andre ord forholdt sig til virkeligheden langt før regeringen, og det er jo betryggende for os med børn og børnebørn i de lokale skoler. Knap så betryggende at vide, at regeringen ikke har fingeren på pulsen – i hvert fald i dette spørgsmål.

Når det er sagt, så er det ikke overraskende, at skolerne i den grad har styr på hvad der sker i deres område – tak for det, og tak i det hele taget for det store arbejde, skolernes personale lægger i at sikre vores børns trivsel, udvikling og læring.

Bekymrende er det til gengæld, at regeringen vil detailstyre skolerne til at forbyde noget, de allerede har så rigeligt styr på.

Var der virkelig ikke nogen, der overvejede at spørge skolerne, før man fremkom med dette ikke helt så relevante forslag?

nem
menu
menu