Der arbejdes på at få en Borgerrådgiver

Der arbejdes på at få en Borgerrådgiver

Hvidovre Kommune drøfter en fælles borgerrådgiverløsning med andre kommuner

NYHEDER: I seneste uges avis spurgte en læser til, hvad der bliver af Hvidovre Kommunes borgerrådgiver-funktion.

Borgmester Anders Wolf Andresen svarer her med en status, men understreger, at borgerrådgiverfunktionen absolut ikke er sparet væk.

– I Kommunalbestyrelsen mener vi, at det er vigtigt at have en borgerrådgiver, som kan hjælpe på vej i det kommunale system og i sagsgange, som nogle gange kan virke uoverskuelige. Det er også væsentligt, at man som borger har et sted at gå hen, hvis man har brug for hjælp til at forstå breve eller afgørelser fra kommunen, eller hvis man vil klage over den behandling, man har fået, lyder det fra Anders Wolf Andresen.

Borgmesteren påpeger, at Kommunalbestyrelsen har besluttet, at Hvidovre Kommune skal undersøge muligheden for, at kommunen kan have en borgerrådgiver-funktion i samarbejde med andre kommuner.

– Jeg har netop haft et møde med borgmestrene fra Dragør, Ishøj og Vallensbæk, hvor vi talte om muligheder for en fælles løsning. Jeg forventer, at vi inden længe vil kunne træffe politisk beslutning om, at Hvidovre indgår samarbejde om borgerrådgiver-funktionen med mindst én af de andre kommuner. Samtidig er det også vores hensigt at søge en støttepulje til borgerrådgivere, der er oprettet på finansloven, fortæller borgmester Anders Wolf Andresen.

Tanken med at samle flere borgerrådgivere er at styrke funktionen i et kollegialt og fagligt miljø, som skal sikre borgerne en god og sikker hjælp. Det handler, i følge borgmesteren, om, at borgerrådgivere, der arbejder sammen på tværs, har bedre mulighed for faglig sparring, fordi de som team bedre kan dække flere fagområder.

– Og det giver god mening, fordi der er forskel på at være ekspert på f.eks. børnesager og byggesager. Og samtidig kan de dække hinanden ind ved ferier, fravær og evt. jobskifte. Så forebygger vi, at vi som kommune og borgere kommer til at stå i en situation, hvor vi i en periode ingen borgerrådgiver har, siger borgmesteren.

I følge Anders Wolf Andresen har andre kommuner gode erfaringer med at arbejde sammen om borgerrådgiver-funktionen på denne måde, og han mener derfor, at det også kan være vejen frem for Hvidovre.

– Vi forventer at have en model for den nye tværkommunale borgerrådgiver-funktion klar i løbet af foråret. Indtil vi igen har en borgerrådgiver i Hvidovre Kommune, må man som borger kontakte sin sagsbehandler, dennes leder eller centerchefen, hvis man har spørgsmål til sin sag. Hvis man har behov for hjælp til at finde vej i kommunen, er Borgerservice altid en god indgang, og kommunens ansatte er generelt indstillet på at hjælpe borgerne videre, hvis de har spørgsmål, slutter borgmester Anders Wolf Andresen.

red
menu
menu