LÆSERDEBAT: Onsdag den 10. juni klokken 12 kom der en særtransport fra Randers. Seniorerne har glædet sig som små børn til juleaften, og det hørtes også: ”Jeg har næsten ikke sovet hele natten af bar spænding.”
Vejret var så flot. Ja, man fristes næsten til at sige, at der også var bestilt en særtransport fra vejrguderne. Mange seniorer havde sat deres aktiviteter på standby og var flyttet ud i det grønne, og flere havde søgt skygge under de store træer.
Det begynder at ligne noget, som vil blive et rigtigt aktiv. Flere er allerede godt i gang med at gøre området bag Paletten tiltrækkende. Man kan allerede se små stier mellem det grønne, som står uberørt. Det er spændende at se de mange vækster, som ellers bliver kaldt ukrudt, få lov at stå. De giver plads og glæde til insekter og biodiversitet, som der er stor efterspørgsel på – især i Hvidovre. Her skal man ikke blive forskrækket, hvis man ser en svirreflue , som ellers godt kan forveksles med en hveps.
Det var spændende at se, hvordan den store mobilkran først kom ind, og hvordan blokvognen med pavillonen fik bakket ind. Her kunne man fra første parket opleve, hvordan fagfolk arbejder, og entréen var gratis. Seniorerne skulle ikke komme for tæt på, selvom det rykkede i flere for lige at komme nogle meter nærmere.
Klokken 13.30 stod pavillonen på sit fundament. Pavillonen skal bruges til et nyt træ- og metalværksted, som der har været hårdt brug for i flere år. Nu skal pavillonen indrettes, og man kan allerede nu sidde og hygge sig ved de borde og bænke, der står i det grønne.
I august skal det hele stå klar, men kom forbi allerede nu og oplev, hvordan det hele pludselig udvikler sig. Kom også ind i den hyggelige café og køb noget lækkert, eller snup en kop god, friskbrygget kaffe – automaten er sat på frikøb.
En bruger fra FOTOSTUEN i Paletten har lagt en kort video op på YouTube, som mange allerede har set. Her er linket: https://youtube.com/shorts/83LiW0LkoPY?is=OMK5pZS756AMXaGm
Hvis linket eller andet driller, så kom forbi DATASTUEN tirsdage kl. 10-12. Her har vi byttet peddigrør ud med computer og smartphone. Vi ses i Paletten!
Venlig hilsen
En aktiv bruger i Paletten
Redaktionen er skribenten bekendt