LÆSERDEBAT: At tage bussen i Hvidovre burde være en tryg og rolig oplevelse for alle – ikke mindst for kommunens mange ældre og pensionister, for hvem bussen er den vigtige livsnerve til indkøb, læge og sociale aftaler. Desværre oplever alt for mange, at busturen er blevet en decideret stressfaktor.
Det sker alt for ofte, at chaufføren slet ikke venter, til man har fået sat sig ned eller har fået styr på rollatoren, før bussen rykker frem. Kørslen er generelt præget af hårde igangsætninger, voldsomme opbremsninger og en ukomfortabel kørestil. Hertil kommer, at de mange nye el busser – som ellers er et grønt fremskridt – har et moment, der, hvis ikke der køres hensynsfuldt, giver mange passagerer slem køresyge. Det afholder desværre mange ældre fra at tage bussen eller tvinger dem ud i besværlige omveje.
Selv når busserne er forsinkede, må kørekomforten og passagerernes sikkerhed komme først. Et fald i bussen kan have forfærdelige konsekvenser.
Selvfølgelig skyldes det et voldsomt tidspres, men Movia kommer næppe af sig selv til at løse problemet. Derfor hviler ansvaret på politikerne. Hvidovre Kommune kan ikke bare kigge den anden vej – kommunen er medejer af Movia og sidder med direkte indflydelse på, hvordan driften skrues sammen.
Kære lokalpolitikere: I har ansvaret – og I har muligheden for at stille strengere krav til kørekomfort, tidsplaner og de basale hensyn, som passagererne i Hvidovre har krav på.
En bekymret borger
i Hvidovre