.

JEG SKAL BETALE 10.504 KR

Frygtede det værste i vinter da der var problemer med regulering af målerne, skriver B.M.:

LÆSERDEBAT: Jeg har med interesse læst indlægget om Varmeregnskab i Bredalsparken, da jeg selv er ramt af følgerne af nye varmemålere. Jeg frygtede det værste, da jeg i vinter havde problemer med regulering af målerne. Jeg klagede til boligkontoret, og der kom en venlig mand ud for at se på reguleringen. Radiatoren i køkkenet var utrolig varm, der stod en varm luft ud fra den, når man gik forbi, og radiatoren i soveværelset var så varm, at jeg var nødt til at holde altandøren åben hele dagen for at temperaturen var tilpas til at sove i.

Ejendomsfunktionæren konstaterede imidlertid, at de nye målere, der var sat op, da jeg fik nye køkkenvinduer, var af et system, som han ikke kendte. Måleren i køkkenet faldt af og resulterede i, at den nu var kold.

Nu har jeg modtaget Varmeregnskabet, og skal efterbetale 10.504 kr. plus min husleje stiger med 1.105 kr.

Efterbetalingen på de 10-504 skal betales over de 3 næste måneder samtidig med den forhøjede husleje. Jeg har selvfølgelig klaget over afgørelsen, men jeg skal betale efterbetalingen alligevel. Såfremt undersøgelserne viser, at der er fejl i mit regnskab, vil jeg naturligvis få eventuelt for meget opkrævet beløb tilbagebetalt.

De mangler kun at ønske mig god sommerferie. Jeg har heldigvis ikke bestilt nogen ferie endnu.

Hilsen

B.M.

Del med:
© 2026 LokaMedia