.

”91,85 % ØKOLOGI” OG HVAD SÅ?

KNUD LARSEN om en opreklameret økologi og superlativer:
Økologi

LÆSERDEBAT: Forleden (9/9) havde Hvidovre Avis – eller var det kommunalbestyrelsen – en begejstret melding: ”Bruger over 90 % økologi i daginstitutionerne”. Der var ingen underskrift, men længere citater af Sara Benzon (formand for Børne- og Uddannelsesudvalget) og Hannah Wilson (centerchef i Center for Børn og Familie).

Det hele drejer sig om det mål, kommunen har sat sig om, at mindst 90 % af maden i daginstitutionerne skal være ”økologisk”, og som nu endda er overskredet med 1,85 %. Imidlertid rodes dette godt og grundigt sammen med alle mulige andre superlativer, som intet har med ”økologi” at gøre:

”Sundere og mere klimavenlige måltider for kommunens børn”, ”mere grønt, flere bælgfrugter og mindre kød”, ”smag, madglæde og økonomi”, ”børnenes hverdag, deres sundhed og om at tage ansvar for klimaet”, ”god økologisk mad”, ”et fundament for både sunde vaner og den grønne omstilling”, ”sæsonens råvarer, hvordan man kan bruge flere bælgfrugter i maden , eller hvordan man arbejder målrettet på at mindske madspild”, ”bruge råvarerne klogere, skrue op for grøntsager og bælgfrugter og lave mere mad fra bunden.” ”Kommunen fortsætter med at udvikle de kommunale køkkener med fokus på mindre madspild, flere plantebaserede retter og endnu mere madglæde i hverdagen.” – Min sjæl, hvad vil du mer?

Opreklameret

Undskyld, at jeg holder mig til fakta: ”Økologi” er en ideologisk driftsform, som forbyder brug af ”kunstgødning”, skønt den er fremstillet ud fra atmosfærens rene grundstoffer. Derimod må de gerne bruge gylle fra de forhadte ”industrilandbrug”, og hvis de ikke gjorde, kunne de ikke overleve. Planter kræver næring for at trives, så rent plantebaseret landbrug er en umulighed. Jo mindre kød, jo mindre husdyrgødning/gylle, jo mindre planter.

Al snak om ”klima” i denne forbindelse er opreklameret ideologi. Udbyttet af f.eks. ”økologisk” hvede er kun det halve af almindeligt dyrket hvede. Og med den nye ”gødskningslov” kan vi ikke længere bage brød af dansk hvede, hverken ”økologisk” eller almindelig hvede.

Knud Larsen

Del med: