LÆSERDEBAT: Kære Povl Erling Mathiasen, Tak for dit indlæg i Hvidovre Avis om dine oplevelser om at komme i kontakt med medarbejdere i Hvidovre Kommune. Din beskrivelse af gentagne ubesvarede opkald er ikke det indtryk, vi ønsker at efterlade, og det tager vi naturligvis alvorligt.
I Hvidovre Kommune modtager vi hver dag mange hundrede henvendelser via telefon, mail og personligt fremmøde. Langt de fleste bliver håndteret inden for vores servicemål, men det ændrer ikke på, at der er situationer, hvor vi ikke lykkes godt nok – og hvor oplevelsen kan blive som den, du beskriver.
Når man ringer til hovednummeret 3639 3639, er vores ambition altid, at borgeren hurtigst muligt bliver hjulpet videre til den rette fagperson.
Det er nødvendigt, fordi vi i kommunen løser mange forskellige typer opgaver, som ofte kræver specialiseret viden. Hvis den relevante medarbejder ikke er tilgængelig, bliver der som udgangspunkt taget imod en besked med henblik på, at borgeren kontaktes efterfølgende. I mange tilfælde sker det hurtigt, men der kan være perioder eller sager, hvor svartiden er længere – for eksempel hvis sagen kræver undersøgelser, koordinering på tværs af fagområder eller involvering af eksterne parter.
Det ændrer dog ikke på, at når vi lover at vende tilbage, så skal vi gøre det. Det er en helt grundlæggende del af god forvaltningsskik og almindelig ordentlighed.
Og det gælder selvfølgelig også, når borgere kontakter borgmesterkontoret.
Vi tager derfor din oplevelse med i det videre arbejde med at styrke vores tilgængelighed og se på, hvordan vi kan blive mere konsekvente i vores opfølgning.
Venlig hilsen
Trine Fænøe Schløer,
Sekretariats- og udviklingschef i Staben for Politik, Ledelse og Jura i Hvidovre Kommune