.

Livets sang ser dagens lys

Louise Thunbo debuterer med roman, der blev til i biliotekets skrivegruppe
Louise Thunbo med bog
Louise Thunbo har udgivet debutromanen "Livets ang"

NAVNE: Hvidovre Biblioteks skrivegruppe har fostret et litterært talent. Louise Thunbo, diætist ved Hvidovre Sundhedscenter, har netop udgivet sin debutroman, Livets sang – en 531 sider lang fortælling, der nu kan lånes på det bibliotek, hvor idéen først så dagens lys.

Louise Thunbo har i næsten 13 år arbejdet med byens borgere som diætist, men det var i fællesskabet med en gruppe kvinder på Hvidovre Bibliotek, at hendes forfatterdrøm tog form.

– Det var opslaget om skrivegruppen, der satte gang i det hele. Uden de andre seje kvinders støtte og feedback havde bogen aldrig set dagens lys, fortæller hun.

Rejse mellem generationer og kontinenter
Livets sang er første bind i en planlagt trilogi. Romanen følger Olivia, der arbejder på plejecentret Kongedybet. Hun elsker at lave mad til beboerne, men føler, at noget mangler i hendes eget liv. Indtil hun møder den 99-årige Vita, hvis fortællinger om livet som ung kvinde i 1930’ernes Sydøstasien vækker Olivas længsel efter eventyr, kærlighed og nye køkkener.

– Bogen handler om modet til at leve fuldt ud, selv når livet synes at have sat os på pause. Det er en hyldest til kærlighed, passion og det at fare vild for at finde sin vej igen, siger Louise Thunbo.

Livets sang er nu tilgængelig for låntagere på Hvidovre Bibliotek, hvor det hele begyndte. Louise Thunbo håber, at bogen kan inspirere andre til at forfølge deres drømme – og måske finde deres eget fællesskab i byens mange tilbud.

red

Del med:
© 2026 LokaMedia