.

Børneloppemarked trodsede regnvejret i Frihedens Butikscenter 

100 børnelopper tog imod de mange besøgende

EFTEROMTALE: Søndagens børneloppemarked ved Frihedens Butikscenter blev afviklet under meget skiftende vejrforhold med både kraftige regnbyger og solskin.

Hele 250 stande var booket på forhånd, men vejrudsigten fik naturligt mange til at blive hjemme. Alligevel valgte omkring 100 børnelopper at møde op, og de blev belønnet med mange besøgende og en hyggelig dag mellem bygerne.

På pladsen blev der handlet legetøj, børnetøj, bøger og masser af andre gode fund, mens børnene selv stod bag mange af salgene. Stemningen var god, og der var liv på pladsen gennem hele arrangementet.

– Vi havde selvfølgelig håbet på flere børnelopper, men med det vejr vi havde fået varslet, er vi meget tilfredse med opbakningen. De familier, der mødte op, var med til at skabe en rigtig god dag, og det skal de have stor ros for, siger René Ranch fra Frihedens Butikscenter.

Børneloppemarkedet er blevet et populært arrangement, hvor familier kan sælge ud af ting, børnene er vokset fra, og samtidig give legetøj og tøj nyt liv gennem genbrug.

Frihedens Butikscenter takker alle standholdere, børn og besøgende, som trodsede vejret og gjorde dagen til en succes.

Del med:
© 2026 LokaMedia