.

Lignede første nederlag, men så slog indskifterne til

1. halvleg med masser af HIF-chancer, nedspillet efter pausen, men 3-1 slutsejr til HIF i Aarhus
Alexander Johannesen med i begge HIF-mål

FODBOLD: Hvidovre er stadig ubesejret og helt i toppen af 1. division. Det er egentligt utroligt, for i ingen af efterårets første ni kampe har holdet været klart bedst, snarere tværtimod. Men man har forstået at ”slå til” i rette tid, både fra bænken med udskiftninger og ikke mindst med godt fightende ”never-give-up”-spillere.

Og sådan var det også ude mod Aarhus Fremad i lørdags. Igen en kamp, hvor HIF tilspillede sig et hav af chancer og vel var toneangivende i 1. halvleg, hvor man måtte nøjes med en 1-0 føring i det 36. minut på mål af Bagou, efter et perfekt indlæg fra Kjærgaard.

Total ændring

Til gengæld skiftede spilovertaget totalt efter pausen, hvor jyderne var markant mere på bolden, og i perioder faktisk spillede HIF’erne i bund. Og allerede efter 10 minutter fik de spillet sig igennem til 1-1 ved Carl Nygaard.

I den næste halve time bed man utvivlsomt negle på HIF-bænken, for århusianerne diskede op med virkelig godt kombinationsspil og brug af stærke fløje, så det faktisk så ud til at det første nederlag var på vej til de rødblusede.

Nok bare for at gøre noget, foretog chef Retov en række udskiftninger. Den hjemvendte Martin Knudsen kom ind på midtbanen, sammen med Nathan Huygevelde og Okosun, og længere fremme Alexander Johannesen og Aby på fløjene.
Kampen ændrede karakter, HIF’erne fik mere plads, også fordi hjemmeholdet stadig satsede, og de nyindskiftede i HIF-fronten kom til flere muligheder. Og netop godt samspil mellem Johannesen og Huygevelde gav i det 80. og 91. minut en 3-1 sejr til Hvidovre.

Nu kan HIF’erne så trække vejret i lidt tid, inden det virkelige topopgør i Vejle fredag den 9. oktober kl. 18.

mads-

Del med: