.

Får nu en folketingskandidat fra Hvidovre

Trebbien valgt som ny konservativ folketingskandidat i Hvidovre
Søren Friis Trebbien

NAVNE: Det Konservative Folkeparti i Hvidovre har valgt 1. viceborgmester Søren Friis Trebbien som partiets folketingskandidat til det kommende folketingsvalg.

Beslutningen faldt på en ekstraordinær generalforsamling onsdag den 7. oktober, hvor Trebbien blev valgt enstemmigt.
Med Søren Friis Trebbien får partiet en kandidat, der kender lokalsamfundet godt – han har været spidskandidat for liste C ved de seneste to kommunalvalg.

Valget af Trebbien betyder samtidig, at Hvidovre efter nogle folketingsvalg med kandidater, der ikke var fra kommunen, nu får en lokal kandidat til at kæmpe for Vestegnens interesser på Christiansborg.

Et nyt kapitel – ikke et farvel

Søren Friis Trebbien fortsætter i kommunalpolitikken og genopstiller til kommunalvalget i 2029. Men med kandidaturet får han mulighed for at forfølge en mangeårig ambition om at stille op til Folketinget.

– Det har været et en stor ære at stå i spidsen for Det Konservative Folkeparti ved de seneste to kommunalvalg, og jeg er stolt af det, vi sammen har opnået. Derfor ser jeg heller ikke dette som et farvel til kommunalpolitik, men som et nyt kapitel, siger Søren Friis Trebbien.

– Jeg har længe haft en ambition om at stille op til Folketinget, og jeg er både glad og stolt over medlemmernes enstemmige opbakning. Jeg glæder mig til at føre valgkamp og vil gøre alt, hvad jeg kan, for at Hvidovre får en lokal konservativ stemme på Christiansborg.

Rokeringen betyder også, at Tina Cartey Hansen overtager rollen som partiets kommende spids- og borgmesterkandidat – og her er der fuld opbakning fra Trebbien.

– Samtidig bakker jeg 100 procent op om Tina som vores kommende spids- og borgmesterkandidat. Tina har både den politiske erfaring, energien og ambitionerne til at stå i spidsen for vores hold. Jeg glæder mig til at fortsætte det lokale arbejde sammen med Tina og Kenneth og samtidig tage kampen for konservativ indflydelse på Christiansborg, siger han.

Fuld opbakning fra Tina Cartey Hansen

Også fra Tina Cartey Hansen er der fuld opbakning til rokeringen.

– Det er lokalt, at vi i sidste ende skal omsætte mange af de politiske beslutninger fra Folketinget til borgernes hverdag. Derfor er det vigtigt med stærke bånd til Christiansborg, og jeg er glad for, at Søren stiller op som Hvidovres folketingskandidat. Han har politisk erfaring, en stærk erhvervsprofil, et smittende engagement, og jeg bakker fuldt op om hans kandidatur. Jeg vil arbejde hårdt for, at vi får valgt Søren valgt til Folketinget og en konservativ borgmester, siger hun.

En erfaren og kompetent politiker

Formand for Det Konservative Folkeparti i Hvidovre, Jesper Hjelm, fremhæver Trebbiens erfaring fra både kommunalpolitik og det lokale erhvervsliv.

– Med Søren som folketingskandidat får Hvidovre en erfaren og kompetent politiker med et tydeligt konservativt ståsted. Gennem sit arbejde som 1. viceborgmester, gruppeformand og medlem af Økonomiudvalget har han vist, at han kan tage ansvar, skabe resultater og samarbejde på tværs af politiske skel, siger Jesper Hjelm.

– Søren er samtidig en loyal holdspiller med et stort engagement i både vores parti og lokalsamfund. Han nyder stor respekt blandt sine kolleger, og jeg er overbevist om, at hans erfaring, ordentlighed og politiske engagement vil være en stor styrke for Det Konservative Folkeparti på Christiansborg.

– Med Søren som folketingskandidat står vi stærkt i arbejdet for at sikre Hvidovre og Vestegnen en tydelig konservativ stemme i Folkeninget, slutter han.

Del med: