HÅNDBOLD: Det er efterhånden lidt af en tradition, at ungdomsholdene fra Hvidovre IF deltager i det store stævne Næstved Cup, og det er også en tradition, at der er godt med medaljer og pokaler med hjem i taskerne.
I weekenden blev den tradition holdt i hævd, da mere end 200 Hvidovre-spillere fordelt på 22 hold spillede med i drenge- og pigerækkerne fra U11 til U17.
Stævnets flotteste HIF-resultat stod klubbens U13-drengehold for, da det viste sig som stævnets bedste og vandt A-finalen 19-17 over Team Helsinge Håndbold.
Der var dog mange andre HIF-hold i aktion i mange af stævnets andre finaler i de øvrige slutspil, og ungdomsformand Rashdia Siddique Olsen var mere end tilfreds:
– Det er ret fantastisk, at vi kan sende over 20 hold afsted til Næstved Cup. Det er nærmest blevet en klubtradition og et af sæsonens højdepunkter for både spillerne og vores frivillige trænere og ledere. Ud over de flotte præstationer oplever vores børn og unge også det stærke fællesskab, vi har på tværs af årgangene, hvilket er med til at gøre vores klub til noget helt særligt, siger Rashdia Siddique Olsen.